ashraf
10 اسفند 1401 - 09:02

رقص شکوفه های بهاری در دشت زرین گلستان/رستاخیز نوروزی از راه رسید

گرگان- رقص شکوفه های رنگی در دشت و باغ های گلستان، در کنار تکاپو برای زیباسازی شهرها در استقبال از بهار بیانگر آن است که رستاخیز نوروزی طبیعت و شهرهای گلستان آغاز شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: این روزها حال و هوای طبیعت و شهرها رنگ و بوی دیگری یافته و در تکاپوی رسیدن سال نو هستند.

قبل از آنکه شیپور آمدن نوروز در رادیو و تلویزیون به گوش برسد، این پرندگان هستند که نغمه‌های بهارانه خود را در استقبال از بهار طبیعت طنین انداز کرده‌اند.

رستنی‌ها و گل‌های بهاری در رخت نو، رقص کنان نوید بهار می‌دهند؛ مزارع کلزای گلستان به رنگ طلایی در آمده‌اند و آرام آرام دشت‌های وسیع گلستان زرین می‌شوند. گل‌های زنگوله برفی و پامچال در سراسر مناطق جنگلی گلستان، زینت بخش این رویشگاه‌های هیرکانی شده‌اند.

با وجود آنکه قلل سر به فلک کشیده گلستان پوشیده از برف هستند اما درختان واقع در مناطق جنگلی، در آستانه بهار نرم نرمک چتر سبز هیرکانی را، در استقبال از بهار گشوده‌اند.

دسته‌های پرشمار فلامینگو و دیگر پرندگان مهاجر زمستان گذران سفر خود را از گلستان به سوی عرض‌های شمالی تر آغاز کرده‌اند و در آستانه بهار، این پرندگان خوش رنگ از تالاب‌های گلستان رخت سفر بر بسته‌اند.

بهار نزدیک است

فارغ از پیشگامی طبیعت در استقبال از بهار، اوضاع و احوال شهرها و مراکز جمعیتی گلستان هم گویای آن بوده که بهار نزدیک است.

رقص شکوفه های بهاری در دشت زرین گلستان/رستاخیز نوروزی از راه رسید

جاده‌های گلستان نونوار شده‌اند، شهرداری‌ها گلکاری و نصب المان‌های نوروزی را آغاز کرده اندو بازارچه‌های ویژه نوروز و البته گشت‌های نظارتی بازار از سوی نهادهای نظارتی شروع شده است.

بساط فروش گل های بهاری داغ بوده و بازارچه های نوروزی به راه افتاده است گل فروشی‌ها از هم اکنون به سراغ بساط گل‌های بهارانه رفته و تکاپوی خرید عید در پاساژها و مراکز خرید آشکار است و ترافیک خودرو در خیابان‌های منتهی به بازارهای اصلی شهرهای گلستان روز به روز بیشتر می‌شود.

دیوارنویسی و نقاشی‌های بهارانه روی دیوارهای شهر روز به روز در حال افزایش است و بساط دست فروشان ساعت به ساعت افزوده می‌شود.

در این روزهای منتهی به سال نو مغازه‌های فروش البسه، کیف و کفش و البته خیاطی‌های شهر شلوغ تر از روزهای دیگر است و مردم در تلاش هستند قبل از رسیدن به روزهای شلوغ انتهای سال، خریدهای خود را انجام دهند.

گلکاری بهارانه در شهرهای گلستان

شهرداری‌ها یکی از نهادهای مؤثر در آماده شدن شهرها برای استقبال از بهار هستند و به طور معمول در قالب طرح استقبال از بهار حال و هوای شهرها، خیابان‌ها، میادین و محلات سطح شهر تغیبر می کند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان در این خصوص گفت: طرح استقبال از بهار از ابتدای اسفند ماه، با استقرار نیروهای فضای سبز و خدمات شهری در شهرک حافظ، کوی افسران و خیابان قدس آغاز و با استقبال شهروندان روبرو شده است.

رقص شکوفه های بهاری در دشت زرین گلستان/رستاخیز نوروزی از راه رسید

مهستی قدس ولی، افزود: با شروع فصل بهار و رسیدن نوروز، گلکاری، هرس و پیرایش درختان، کاشت نهال، علف تراشی و پاکسازی تشتک درختان در محلات آغاز و اولویت سازمان فضای سبز محلات کم برخوردار است.

راه اندازی بازارچه نوروزی

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری گرگان هم به عنوان متولی ساماندهی مشاغل و دستفروشان در آستانه عید نوروز خبر از راه اندازی بازارچه‌های نوروزی در گرگان داد و گفت: شهرداری گرگان در آستانه بهار طبیعت اقدام به جانمایی سه مکان برای ساماندهی دستفروشان در شهر کرده است.

احمدعلی سالاری افزود: بازارچه‌های نوروزی در خیابان ولیعصر حدفاصل عدالت ۲۷ الی ۲۹، خیابان پاسداران روبروی پارک شهر و خیابان امام خمینی (ره) حدفاصل آفتاب ۹ الی ۱۱ دایر شده‌اند.

وی گفت: ۲۰۰ غرفه در بازارچه‌های شهری گرگان پیش بینی شده است و شهروندان می‌توانند با حضور در این غرفه‌ها نسبت به تهیه اقلام مورد نیاز از جمله صنایع دستی، پوشاک، انواع خوراکی‌ها و حمایت از زنان کارآفرین، و سرپرست خانوار اقدام کنند.

آغاز نصب ۳۰ المان نوروزی در گرگان

شهردار گرگان هم در این خصوص گفت: اکیپ‌های استقبال از بهار با محوریت زیباسازی و آراستگی شهر برنامه‌های خود را آغاز کرده‌اند و در همین راستا قرار است ۳۰ المان نوروزی در گرگان نصب شود.

رقص شکوفه های بهاری در دشت زرین گلستان/رستاخیز نوروزی از راه رسید

محمدرضا سیدالنگی افزود: نظافت ویژه شهر، رنگ آمیزی در معابر، زیباسازی فضای سبز گرگان و نصب المان‌ها به صورت ویژه در این ایام انجام خواهد شد.

وی گفت: حفاری روزهای اخیر شهر گرگان که به پروژه فیبر نوری مربوط است به صورت سه شیفته در حال ترمیم است.

در حوزه راه‌ها و جابجایی مسافر هم اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان از اجرای طرح استقبال ایمن از بهار خبر داده است.

استقبال ایمن از مسافران نوروزی در گلستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان در این خصوص گفت: با اجرای طرح ضربتی راهداری در طول راه‌های شریانی و اصلی، به استقبال ایمن از مسافران نوروزی در گلستان خواهیم رفت.

عادل مصدقی افزود: با اجرای این طرح تا قبل از سفرهای نوروزی راهداران به انجام عملیات راهداری از قبیل لکه گیری هندسی و اصولی آسفالت سطح راه‌ها، مرمت گارد ریل‌ها خط کشی راه‌ها خواهند پرداخت.

وی گفت: تعویض تابلو و علائم، رنگ آمیزی پایه‌های تابلو ها، جمع آوری نخاله و زباله از حریم راه‌ها و پاکسازی و زیباسازی جاده‌ها از سایر اقدامات پیش بینی شده در این طرح است.

رقص شکوفه های بهاری در دشت زرین گلستان/رستاخیز نوروزی از راه رسید

به گفته مصدقی، تعمیرات چراغ‌های چشمک زن، آشکارسازی سرعت گیرها با بازتاب چشم گربه‌ای و رنگ آمیزی آنها، شستشوی مستمر تابلوها، تعویض بشکه‌های ایمنی شکسته و میله‌های ترافیکی فرسوده و سایر امور مرتبط در طول راههای اصلی و شریانی انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به آغاز پیش فروش بلیط سفرهای نوروزی و در پیش بودن سفرها هزار و ۶۵۰ دستگاه ناوگان عمومی اعم از اتوبوس، مینی‌بوس و سواری با دو هزار و ۸۰۰ راننده در خدمت مسافران نوروزی استان هستند.

مصدقی ادامه داد: ناوگان عمومی حمل و نقل استان از طریق ۷۳ شرکت و پنج پایانه مسافری به مردم خدمات رسانی می‌کنند و تعدادی ناوگان فوق العاده هم برای برخی از مسیرهای پرتقاضا پیش‌بینی شده است.

تشدید نظارت‌ها بر بازار

یکی از موضوعاتی که به عنوان یکی از دغدغه‌های دائمی شهروندان در روزهای منتهی به سال جدید شناخته می‌شود، موضوع کنترل قیمت‌ها و نظارت بر بازار است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی گلستان در این خصوص به خبرنگاران گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای مردم برای خرید و انجام سفرهای نوروزی و هم زمانی تعطیلات عید نوروز طرح نظارتی اجرا می‌شود.

رقص شکوفه های بهاری در دشت زرین گلستان/رستاخیز نوروزی از راه رسید

تقی حسام افزود: این طرح در دو بازه زمانی مرحله اول از تاریخ هشت الی ۲۹ اسفندماه و مرحله دوم از تاریخ اول فروردین الی چهارم اردیبهشت ۱۴۰۲ ادامه خواهد یافت.

وی گفت: با توجه به افزایش تقاضای خرید بعضی از کالاها و ضرورت برخورد با تخلفات و برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه طرح ویژه نظارت بر بازار عید نوروز در مرحله اول فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراکز عمده خرید آجیل و خشکبار، میادین میوه و تره بار، شرکت‌های مسافرتی و دفاتر فروش بلیط را مورد بازرسی و نظارت قرار می‌دهند.

حسام ادامه داد: در مرحله دوم طرح، رؤسای شعب کشیک تعزیرات حکومتی گلستان با همکاری بازرسان سازمان صنعت، معدن، اتاق اصناف، نیروی انتظامی و غیره مراکز اسکان و پذیرایی، اقامتگاه‌ها، هتل‌ها و مراکز فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غیره را بازرسی و نظارت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود اینکه ۲۰ روز دیگر تا رسیدن نوروز طبیعت باقی است اما وضعیت شهر و روستاهای گلستان رنگ بهاری گرفته و مردم با خانه تکانی، خرید لباس و غیره در تکاپوی سال نو هستند و از سوی دیگر دستگاه های خدمات رسان و انتظامی هم خود را آماده حضور مهمانان نوروزی می کنند.

عبور سالانه میلیون ها مسافر و گردشگر از استان گلستان به مقصد مشهد الرضا و یا بالعکس فرصت مغتنمی است تا علاوه بر میزبانی از این مسافران و تلاش برای خلق روزهای خوش، بتوانیم به چشم اندازهای ترسیمی در بخش گردشگری دست یابیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1065463